ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΛΑΙΑΣ ΦΩΚΑΙΑΣ

Εγγραφή μαθητών στην Α΄ Δημοτικού

σχ. έτος    2022-2023

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α ́ τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2022-2023, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2022,  σύμφωνα με τον Ν.4777/17-2-2021 (ΦΕΚ 25 Α’) όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του Ν. 4777/2021 (Α’ 25).  Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στις παρ. 7 και 8 του άρθρου 7 του ΠΔ 79/2017 (Α’ 109), όπως η τελευταία παράγραφος αντικαταστάθηκε και ισχύει (παρ. 1δ του άρθρου 204 του Ν.4610/2019 (Α ́70).

Οι ημέρες και ώρες προσέλευσης των γονέων για τις εγγραφές είναι οι εξής:

Δευτέρα-Τετάρτη και Πέμπτη 10:00 π. μ. έως 12:00 Κατόπιν ραντεβού, τηλ. Επικοινωνίας   2291036283

Τη σχολική χρονιά 2022-2023 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου  εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές γεννήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου του 2016 μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2016.

Κατά την προσέλευση των γονέων είναι απαραίτητο να τηρούνται τα παρακάτω μέτρα, για την αποφυγή της διασποράς του covid-19:

• Δήλωση στο Edupass.gr ως επισκέπτες.
  • Πιστοποιητικό εμβολιασμού ή πιστοποιητικό νόσησης τελευταίου τριμήνου και δήλωση αποτελέσματος αρνητικού self test για τους εμβολιασμένους και νοσήσαντες και αποτέλεσμα αρνητικού rapid test για τους μη εμβολιασμένους.
  • Σωστή χρήση μάσκας στους εσωτερικούς και στους εξωτερικούς χώρους του σχολείου.
  • Τήρηση απόστασης δύο μέτρων.
  • Αναμονή στον εξωτερικό χώρο του σχολείου μέχρι να έρθει η σειρά σας.
  • Παρακαλείστε να έχετε μαζί σας δικό σας στυλό για την συμπλήρωση των εγγράφων και να έχετε όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία σε μία επίσκεψη.
  • Επειδή οι εγγραφές των μαθητών/τριών θα πραγματοποιηθούν δια ζώσηςπαρακαλείσθε για την απαρέγκλιτη τήρηση των μέτρων προστασίαςγια την αποφυγή της διασποράς της πανδημίας covid19. Για την είσοδό σας στον χώρο του σχολείου είναι απαραίτητη η χρήση μάσκας και η τήρηση της απόστασης των 2 μέτρων. Για την προστασία όλων θα αναμένετε στον εξωτερικό χώρο του σχολείου έως να έρθει η σειρά σας.

Για την εγγραφή στην Α΄ τάξη απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. (Σύμφωνα με την Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016 εγκύκλιο αναζητείται από τη Σχολική μονάδα).
  2. Βιβλιάριο υγεία ς-Εμβολίων του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
  3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας (Α.Δ.Υ.Μ). του μαθητή/τριας, το οποίο θα παραλάβετε από το σχολείο ή μπορείτε να το εκτυπώσετε από την ιστοσελίδα μας.
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
  5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου που θα σας εκδώσει το Νηπιαγωγείο.
    1. Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του «Πιστοποιητικού φοίτησης», το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του μαθητή για την εγγραφή του στο δημοτικό.
      2. Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (15 Ιουνίου 2022) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του μαθητή.
  6. Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα (αποχώρηση 15.00 ή 16.00) ή στην Πρωινή Ζώνη 7:00-8:00π.μ. κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Δεκτές γίνονται όλες ανεξαιρέτως οι αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις.
  7. Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες,οι γονείς και κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Α.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς ή κηδεμόνες που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του προς εγγραφή μαθητή. Τα όρια της σχολικής μας περιφέρειας είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Προαιρετικά  πρέπει να συμπληρωθούν και να κατατεθούν και τα παρακάτω:

• Υπεύθυνη Δήλωση μεταφοράς μαθητή/τριας με Σχολικό Λεωφορείο
    Για μεταφορά με το σχολικό λεωφορείο. Δικαιούνται όσοι διαμένουν σε απόσταση μεγαλύτερη από 1200 μέτρα από το σχολείο.
  • Αίτηση-Δήλωση γονέα/κηδεμόνα για Ολοήμερο και Πρόωρη Υποδοχή
    Για την φοίτηση στο ολοήμερο τμήμα(αποχώρηση 15.00 ή 16.00). Για να εγγραφεί ένας μαθητής στην Πρωινή Ζώνη είναι απαραίτητη προϋπόθεση η φοίτησή του στο Ολοήμερο Πρόγραμμα.
  • Γονική συγκατάθεση για σχολική ιστοσελίδα του 1ου Δ. Σχ. Π. Φώκαιας
    Για εμφάνιση μαθητών/τριών στην σχολική ιστοσελίδα μας (αν είστε σύμφωνοι)

Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να στέλνετε e-mail στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ή να τηλεφωνήσετε στο 2291036283 τις ημέρες και ώρες των εγγραφών.

Καθορισμός σχολικών ορίων  Δημοτικού  Σχολείου  Π. Φώκαιας

Στα όρια περιλαμβάνονται οι οδοί:
Λ. Σουνίου-Μ. Ασίας (ως όριο δε συμπεριλαμβάνεται) -Η. Βενέζη προς την πλευρά τη οδού Χίου- Γ. Μαλτέζου προς την πλευρά της οδού Μ. Ασίας - Δημοκρατίας (ως όριο δε συμπεριλαμβάνεται) Βρυούλων (ως όριο δε συμπεριλαμβάνεται) – Αθηνάς (ως όριο δε συμπεριλαμβάνεται)- ΠρώτηΌγδοη- Βρυούλων (ως όριο δε συμπεριλαμβάνεται)- Πειραιώς-περιοχή Θυμάρι (όλες οι οδοί) έως τα όρια του Δ. Λαυρεωτικής-Λ. Σουνίου- Λ. Σουνίου σε διασταύρωση με την οδό Μ. Ασίας (ως όριο δε συμπεριλαμβάνεται).

Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε πληροφορία και συνεργασία.
Τηλέφωνο:22910 36283
Κοψολαίμη Ελένη