ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΛΑΙΑΣ ΦΩΚΑΙΑΣ

Δημοτικό Σχολείο Παλαιάς Φωκαίας

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΑΓΙΑΣΜΟΣ 1ου Δημοτικού Σχ. Π. Φώκαιας

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι Tη Δευτέρα 13-9-2021 θα γίνει ο Αγιασμός για το νέο σχολικό έτος 2021- 2022. Την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων, οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στις σχολικές μονάδες (Δημοτικά Σχολεία) στις 8.15 και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού στις 9:30. Λόγω των έκτακτων υγειονομικών συνθηκών που υπάρχουν, εξαιτίας της λοίμωξης COVID-19, η τελετή του Αγιασμού θα γίνει στο προαύλιο του σχολείου με φυσική παρουσία μόνο των μαθητών της Α΄ τάξης, ενώ οι μαθητές/τριες των υπόλοιπων τάξεων θα μεταβούν άμεσα στις αίθουσες όπου θα τους περιμένουν για να τους υποδεχτούν οι δάσκαλοι/ες τους.

Η είσοδος των μαθητών  όλων των τάξεων θα γίνει από την κεντρική  πόρτα της οδού Αχλαδέας. Η αποχώρηση των μαθητών των Α΄, Β΄, Γ΄ τάξεων και του λεωφορείου θα γίνεται από την κεντρική πόρτα της οδού Αχλαδέας ενώ η αποχώρηση  των μαθητών των Δ΄, Ε΄, Στ΄ τάξεων θα γίνεται από την πόρτα της Αίθουσας Πολλαπλών.

Οι μαθητές όλων των τάξεων πρέπει να φορούν υποχρεωτικά προστατευτικές μάσκες για την ατομική τους προστασία, αλλά και για την προστασία των συμμαθητών τους, των δασκάλων τους και των μελών της οικογένειάς τους, όταν θα επιστρέψουν στο σπίτι τους. Όταν τελειώσει η τελετή, ο ιερέας θα περάσει από κάθε τμήμα και θα ευλογήσει τους μαθητές/τριες και τους εκπαιδευτικούς. Στη συνέχεια οι μαθητές όλων των τάξεων θα αποχωρήσουν από το σχολείο περίπου στις 10:00. Οι γονείς τους θα τους παραλάβουν από τις δύο πόρτες εξόδου και δεν θα πρέπει να συνωστίζονται για την αποφυγή συγχρωτισμού. Οι μαθητές να έχουν μαζί τους τη σχολική τους τσάντα για να παραλάβουν βιβλία.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: Τη Δευτέρα 13/9 η ώρα άφιξης θα είναι 8:15 πμ και το σχόλασμα περίπου στις 10:00 πμ. Εκείνη την ημέρα τα παιδιά θα έρθουν και θα φύγουν με τους γονείς τους, καθώς δεν θα υπάρχει σχολικό λεωφορείο.

Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου. Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα , προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Ο δεύτερος έλεγχος, συστήνεται να διενεργείται την 3η ημέρα μετά τον πρώτο σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 53950/4-9-2021 (Β΄4054) ΚΥΑ.

Το λεωφορείο θα αρχίσει να πραγματοποιεί τη μεταφορά των μαθητών από την Τρίτη τις 14-9-2021.

Οι γονείς των μαθητών/τριων θα ενημερωθούν από την ιστοσελίδα του σχολείου σχετικά με τη λειτουργία του. Σας συνιστούμε να επισκέπτεστε καθημερινά την ιστοσελίδα του σχολείου μας http://dim-p-fokaias.att.sch.gr/  και τη σελίδα μας στο Fb   1o Δημοτικό Σχολείο Παλαιάς Φώκαιας

Στις αίθουσες υπάρχουν αντισηπτικά και είναι χρήσιμο να έχουν και τα παιδιά ατομική συσκευασία αντισηπτικού στην τσάντα τους. Η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή απλής χειρουργικής) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων. Χρήση μάσκας δεν πρέπει να γίνεται κατά το μάθημα της γυμναστικής ή όταν τα παιδιά έχουν έντονη σωματική άσκηση, οπότε πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις καθώς και κατά τη διάρκεια της σίτισης. Καλό θα είναι κάθε μαθητής να έχει μαζί του τουλάχιστον τρεις μάσκες σε διαφορετικές πλαστικές θήκες. Θα πρέπει επίσης να έχει μπουκαλάκι με νερό. Η καθαριότητα των χώρων είναι συνεχής και ενδελεχής, ενώ στις τουαλέτες υπάρχουν σαπουνοθήκες και χαρτί για να πλένουν και να σκουπίζουν οι μαθητές/τριες τα χέρια τους.

Καλή σχολική χρονιά με υγεία και ασφάλεια!!!

Η  Διευθύντρια  του Σχολείου

Ελένη Κοψολαίμη